Tehnika iza estetike

Na prvi pogled sve što je lepo za oko izaziva osećaj prijatnosti prilikom boravka u dobro osmišljenom enterijeru. Svetlost, oblici, boje, materijali utiču na naša čula i opredeljenost da li nam se nešto dopada ili ne. Nekada je teško primetiti razliku između pojedinih materijala na prvi pogled i taman kada smo pomislili kako dnevni boravak moderno uređenog stana ima savršeno ugrađen parket shvatimo da su nas zavarale keramičke pločice perfektne teksture imitacije drveta.

U susret najvećoj svetskoj izložbi keramičkih pločica i opremi za kupatila CERSAIE 2010

Nekada davno keramičke pločice bile su prva asocijacija na deo stana – kupatilo gde je važno bilo prekriti zidove i podne površine tako da voda prilikom kupanja ne pravi veliku štetu i da se te površine mogu lako održavati. To „istorijsko“ kupatilo postalo je oaza svakog savremenog enterijera i naprasno preuzelo primat u odnosu na druge prostorije. Prezaposleni čovek sve manje vremena provodi u kuhinji, ali voli dobro opremljenu kuhinju. Nekada je bilo lako dizajnirati kupatilo. Normativi su bili standardni, a skroman izbor boja, dezena i dimenzija keramičkih pločica nije ostavljao puno prostora za sanjarenje I ispoljavanje preterane kreativnosti.

Razvojem tehnike i tehnologije pojavili su se novi materijali koji su inicirali da se u mnogim privrednim granama pomere granice, pa tako i u industriji proizvodnje keramičkih pločica I opreme za kupatila. Ovaj razvoj je uticao na dizajn, arhitekturu I građevinarstvo uopšte. Novo vreme donelo je nove trendove. Dizajneri enterijera I arhitekte su od najmanjih kvadrata stambenog prostora namenjenih kupatilu, počeli praviti čarobne odaje.

 

Pa, krenimo redom. Odakle je sve počelo? Iz Španije, Italije… Kada su arhitekte počele da intenzivnije razmišljaju o keramičkim pločicama kao bitnoj stavki enterijera, eksterijera, projekta uopšte? Onda kada su estetika i tehnika počele da koegzistiraju zajedno i kada je kvalitet proizvoda postao jednako važan kao dizajn.

Razvoj industrije keramičkih pločica usavršio je sam proces proizvodnje I definisao parametre o kojima treba voditi računa prilikom izbora proizvoda: dimenzije, upojnost, vrsta sirovina od kojih je proizvod napravljen, oblik, razni koeficijenti, namena, klasa idr. Arhitekte i dizajneri biraju keramičke pločice u zavisnosti od svog koncepta enterijera ili eksterijera i izbor kreće od boje, teksture, dimenzija, namene. Konačan izbor zahteva zadovoljenje svih tehničkih parametara tako da ono što je lepo mora biti i kvalitetno, lako za ugradnju i eksploataciju. Svi ovi parametri utiču na cenu proizvoda koja je kada govorimo o keramičkim pločicama veoma rastegljiv pojam s obzirom da tržište, konkurencija i veličina projekta diktira cenu.

Kada najzad napravimo dobar izbor i kupimo kvalitetne keramičke pločice koje imaju svoju cenu neretko se dešava propust u praksi da te pločice budu nepravilno ugrađene. Neki „istorijski“ opisi radova i načini ugradnje keramičkih pločica i dalje prave zabunu pa se desi da neko polaže pločice na „materijal“ što svakako treba izbegavati ako smo pročitali tehnički list i sve bitne karakteristike određenog tipa keramičkih pločica i savete proizvođača o načinu ugradnje. Keramičke pločice se ugrađuju korišćenjem adekvatnog lepka i o tome treba voditi računa ako znamo da se brojne fasade, trgovi, bazeni, fontane, spa centri, terase, industrijski idr objekti koji su izloženi različitim uticajima oblažu njima.

 

Keramička pločica je proizvod koji konstantno evoluira i usavršava se prilagođavajući se trendovima savremene arhitekture. Italija kao „kolevka“ dobro dizajniranih keramičkih pločica i brojnim proizvođačima radi na tome da svake godine impresionira svet dizajna, arhitekture i građevinarstva prikazujući brojne novosti na najvećem svetskom sajmu Cersaie u Bolonji. Prošle godine je akcenat bio na „tankim“ keramičkim pločicama debljine 5 mm i velikom izboru različitih dimenzija i oblika. Italijani imaju težak zadatak da predstave nešto novo što već nije viđeno i primenjeno. Siguran oslonac su im mladi dizajneri i arhitekte koji su ove godine učestvovali u kreiranju postera za sajam (mozaik od keramičkih pločica koji predstavlja jabuku) i koji donose neke nove trendove. Vraćanje prirodi, prirodnim materijalima i bojama kao i očuvanje životne sredine.

Autor teksta: Melanija Pavlović d.i.a.

Prethodni tekstBeton koji sam popunjava rupe
Sledeći tekstInspirisani svemirom i prirodom