Priprema podloge za ugradnju pločica

Podloga je struktura poda koja  podržava njegovu dekorativnu stranu, bilo da je tepih, masivni ili vinil pod, laminat ili pločice.  Priprema poda za ugradnju pločica zavisi od vrste podloge prostorije u kojoj će se postavljati. Konkretno, podloga se drugačije priprema od drvenih podpodova. Podloga treba da bude u stanju da izdrži težinu pločice i pripremu materijala potrebnih za završetak instalacije.

Keramičke pločice su poznate kao jedan od najtrajnijih građevinskih materijala koje je čovek ikad razvijao. 1975. godine, dolazi do eksplozije tehnološkog razvoja keramičkih pločica. Danas, sa ovim tehnološkim dostignućima dimenzije pločica su se dramatično promenile, pa pločica debljine 2 cm² nije ništa neobično za susresti se.

Priprema podloge

Kada se želi ugraditi  „veći format pločice“, poznat kao LFT, Jedan od najvažnijih koraka prilikom instalacije pločica je da se pravilno pripremi podloga. Razumljivo je da što je supstrat ravniji, lakše će se postići odgovarajuća pokrivenost. Same pločice mogu imati varijacije u debljini, kao i deformacije, koje čine instalaciju težom.

Postavljanje pločica na pripremljenu podlogu

Za minimalne razlike u podlozi, cementni materijali mogu biti efikasni u krpljenju, odnosno, dovođenju supstrata. Proverite da li pod tone. Ako pronađete šupljine i doline, morate ih popuniti sa samoravnajućom podlogom. Proces je prilično jednostavan. Prvo se popune šavovi u podlozi, zatvara se površina samoravnajuće podloge pri čemu se poboljšava njena veza. Potom, se sipa tečna podloga u pod. Ona će stvoriti ravnu i glatku površinu. Uverite podloga neće pogoršati kada dođe u kontakt . Iverice nije prihvatljiva kao materijal za podlogu. OSB ploče, i red šperploča će raditi ukoliko se nanese sloj lateksa.

Kada ste pripremili svoju drvenu podlogu, potrebno je da instalirate cementni ploču koja pruža solidnu površinu ispod pločica i sprečava savijanje koje bi moglo dovesti do pucanja. Pratite uputstva na pakovanju kako bi ste pravilno mešali masu sa malterom. Nosite zaštitne naočare. Budite sigurni da ste brzo očistili veslo za mešanje kako se malter ne bi stvrdnuo na njemu. Neki proizvođači zahtevaju ugradnju materijala lateks koji se koristi kao zamena za vodu. Ne rastvara se.

Da bi ste pripremili svoju konkretnu podlogu, proverite da li ona može da prihvati prodiranje vode testom prskanja vodom na raznim oblastima na podlozi. Ako voda prodre i ostavlja vlažno mesto, onda će se postići dobra veza. U suprotnom, može doći gubitka vezivanja  Zagađivače treba ukloniti pre instalacije.

Takođe, beton mora biti bez cvetanja ili soli na površini kako ne bi podlegao hidrostatičkom pritisku. Glatke betonske ploče moraju biti urezane koristeći hemijske ili mehaničke metode za postizanje dobre veze. Vaš betonski pod treba da bude čist, suv, ravan i bez lepka.

Novom betonskom podu treba dozvoliti da odstoji 3 – 4 meseca pre njegove ugradnje u pod, kako bi se bilo kakvi problemi vlage i curenja rešii i pre nego što se instalacija nastavi.

Ugradnja pločica

Samoravnajućei jedinjenje može da se sipa preko cele površine ukoliko površina ima nekoliko visokih i niskih tačaka. Ako imate samo nekoliko neravnina, možete tretirati samo ugrožene oblasti .

Prethodni tekstPolaganje laminatnih pločica
Sledeći tekstLiTraCon – Nova verzija svetlećih betonskih ploča