Prednosti protivkliznog poda

Kada govorimo o protivkliznom podu mislimo na sistem koji se radi zasipanjem odgovarajućeg agregata ( kvarc ili korung) preko prajmerisane podloge u jednom ili više navrata. Na kraju kao završni tzv. habajući sloj nanosimo smolu sa odgovarajućim hemijskim osobinama u ralu po izboru. Kombinacija prajmera zasićenim agregatom u količini od preko 50% agregata ima osobinu “paropropusnosti” tj. kapilarna isparenja iz betonske ploče nesmetano prolaze kroz protiv klizni pod i tako ne oštećuju pod.

 

U slučajevima kada se slučajno ili namerno postavi pod koji nije paropropustan (premaz, samoliv, pvc pod…) usled kapilarnog isparenja dolazi do , u početku mestimičnog, a vremenom do trajnog odvajanja poda od podloge. Kod protiv kliznog poda u dosadašnjoj praksi tako nešto nije zabeleženo.

Još jedna od prednosti ove vrste poda je u tome što za razliku od “paronepropusnih podovaprotivklizni sistem uspešno može da se primenjuje i kod betonskih površina čiji procenat vlage je veći od 4% u nekim slučajevima i do 10%. Naime , u kombinaciji sa prajmerima za veću vlažnost ( za slučajeve kada podloga sadrži više vlage nego što je dozvoljeno za premaz, samoliv, pvc…) protivklizni sistem obezbeđuje nastavak sušenje podloge tj. betona.

 

U Novom Sadu smo na jednoj perionici ugradili protivklizni pod u pet boksova, a u drugih pet je ostao postojeći pod (košuljica). Nakon dve zime, temperature se spuštala i ispod 20°C a leti penjala i do 40°C. Dnevno kroz ovu perionicu prođe oko 1.000 vozila pa sami možete prosuditi po fotografijama kvalitet i izdržljivost poda koji smo postavili i trenutno stanje postojećeg.

U zavisnosti od toga da li je reč o novom ili se radi reparacija starog poda, da li je monolitna ili segmentna podloga, kao i od zahteva tehničkih osobina poda koji se izvodi protivklizni pod može da se proizvodi od epoksida, poliuretana, akrila, poliestera ili u adekvatnoj kombinaciji zarad kvaliteta i trajnosti. Direktno od odabira završnog sloja zavisi hemijska izdržljivost dok je mehanička srazmerna sa čvrstoćom podloge, tj. koliko izdrži podloga toliko će i izdržati pod.

„Instruktor 021“ d.o.o.

Prethodni tekstČišćenje i održavanje parketa
Sledeći tekstPovratak rustičnim podovima